Sevimli Dostlarımıza Kıyafet Giydirmeli miyiz?

Köpek dostlarımıza kıyafet giydirme noktası tüm hayvan severlerin kafasını karıştıran bir durumdur.Minik arkadaşlarımız yaratılışları gereği oldukça kalın ve güzel tüylere sahiptirler. Bu nedenle genellikle üşüme hissini yaşamazlar. Fakat bu her köpek cinsi için aynı değildir. Bazı dostlarımızın tüy yapısı diğer arkadaşları kadar sık değildir. Bu nedenle üşüme yaşayabilirler. Dostlarınızın büyüklüğü ve tüy yapısı üşümesini etkileyen faktörler içerisindedir.

Köpeklere Kıyafet Giydirilmelimidir

Günümüzde sevimli dostlarımız daha çok bizler ile sürdürdüğü yaşama adapte olarak yaşadığı için ev şartlarına daha yatkın hale gelirler. Bu nedenle dışarı çıktıklarında üşüme ya da hasta olma gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Genellikle küçük ev cinsi köpekler ince tüylü arkadaşlarımızdır. Bu nedenle soğuk havalarda giydirilmeleri gerekebilir.

Sevimli Dostlarımızı Nasıl Giydir meliyiz?

Tabii bu durumda ona rahatsız edecek sıkılıkta kıyafetler tercih etmekten kaçınılmalıdır. Ya da sırf şirin görünmeleri adına çok kalın kıyafetler giydirilmemelidir. Bunun dışında kış yaklaştığı süreçte yağmurlu havalarda sevimli arkadaşınıza bir yağmurluk giydirebilirsiniz. Yağmurluk onun ıslanmamasını sağlayacağı gibi kokmasını da engelleyecektir. Montlar ise soğuk havalarda hareket kabiliyetini engellemeyecek şekilde giydirilebilir.

Reflektörlü kıyafet ise akşam ya da gece sürecinde dostunuzu daha kolay görebilmenizi sağlayan kıyafetlerdir. Bu kıyafetler genellik polis köpekleri üzerine giydirilen kıyafetlerdir. Köpek dostlarımızın kıyafet ve üşüme süreçleri bu şekildedir.

Dostunuzu yağmurlu bir günde dışarı çıkardığınızda yürümek istemiyor ve tüylerini dikleştiriyorsa bu üşüyor anlamına gelebilir. Böyle durumlarda hem dostunuzun patilerinin ıslanmaması hem de üşümemesi adına ayaklık ve bir yağmurluk kullanabilirsiniz. Bu konuda veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Dostlarınız hakkında emin olamadığınız durumlarda veterinerinize başvurmak önemli bir noktadır. Aksi taktirde dostunuzu rahatsız edebilir ve problemler yaşamasına sebep olabilirsiniz. Dostunuza ve sizlere uzun ömürlü mutlu bir yaşam diliyoruz.

Sevimli dostunuz için düzenlenmiş köpek oteli merkezimize bir kahve içmeye bekleriz…

    Önceki YazılarSonraki Yazılar