Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Köpeklerin sizi neden bu kadar çok sık yaladığını biliyor muydunuz? Hayatımıza kocaman bir sevgi bulutu dahil eden köpek dostlarımızın birçok hareketini anlamlandırma konusunda sıkıntı yaşarız. Bunlardan biride yalama hareketidir. Sizi gördüğünde ve yanınıza geldiğinde yüzünüzü yalamaya başlayan dostlarınız aslında bunu kendilerinden alışkanlık edinmişlerdir.

Köpekler İnsanları Neden Yalar

Bilindiği üzere köpek dostlarımız kendilerini dilleri ile yalayarak temizlerler. Sizi yalamasının asıl nedeni de temizliktir. Kendileri için oluşturdukları bu iç güdüyü sizin için de kullanırlar. Yalnızca bu davranış bile ne kadar fedakar ve düşünceli varlıklar olduklarını ortaya çıkarıyor.

Dostlarınızın sizi yalamasının diğer bir nedeni ise bunu doğuştan itibaren görmeleridir. Anne köpek doğumun ardından yavrularının tüylerini ve üstlerini yalayarak temizler. Bu durum temizlik dışında anne köpek ile yavrular arasındaki bağı da kuvvetlendirir.  Yavru köpeklerdeki kan dolaşımı oranı ve hazımsızlık sorunları anne köpeğin onları yalaması ile ortadan kalkar.

Altında pek çok farklı sebep barındıran yalama eyleminin nedenlerinden birisi de dostlarınızın sizin üzgün olduğunuzu hissetmesidir. Minik dostlarımızın algıları yüksektir. Bu nedenle eğer sizi üzgün olarak görüyorlarsa yüzünüzü yalamaya başlarlar.

Evcil köpeklerin dışında doğada serbest yaşayan büyük kütleli cins köpekler ise genelde alfa köpeğini yalayarak saygılarını gösterirler. Üstelik bu eylem takip konusunda da onlara yardımcı olmaktadır. Ayrıca yalamak köpeklerin insanlar hakkında birçok bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Cildimizde ter bezleri yer almaktadır. Terlediğimiz de su, tuz ve diğer atık maddelerin yanında kimyasal sinyalleri de açığa çıkarmış oluruz. Köpeğiniz sizi yaladığı zaman bu sinyallerden sizin mutlu, mutsuz veya korkmuş olduğunun bilgisini alır.

Peki köpeğiniz sürekli kendi kendini yalıyorsa?

Dostunuz sürekli kendini yalıyorsa bu konuda inceleme yapmanız ve dikkatli davranmanız gereklidir. Çünkü dostunuzun sürekli şekilde kendini yalaması, stresli olduğu veya bir sağlık sorun bulunduğu sinyallerini veriyor olabilir.  Bu durumlarda dostunuzun vücudunu da kontrol etmelisiniz. Farkında olmadığınız bir yara için de dostunuz kendini yalayabilir.

Minik arkadaşlarımızın bu en doğal eylemi yukarıda sıraladığımız şekilde birbirinden farklı noktaları işaret eder.