Köpek Dili

Köpek beden dili anlamları

Sahiplendiğimiz dostlarımızla aramızdaki bağ başkadır. Onlara farklı bir şefkat ve sevgi duyarız. Tıpkı çocuğumuz gibi sevgiyle ilgileniriz. Onların sıkıntılarını anlamaya ve sağlıkla gelişimleri adına elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışırız. Köpek dostlarımızı daha iyi anlayabilmek için köpek beden dili adına biraz bilgilenmek eminiz ki sizleri mutlu edecektir.

Köpek ve insan ilişkisi arasında en önemli nokta güvendir. Dostunuz size güven duymaya başladığında hareketlerini size aktarmaya ve onu size açıklamaya başlar. Köpek dili kavranılması güç gibi görünse de iyi bir gözlemle bu dili rahatça çözebilirsiniz.

kopek-dili

Dostlarımızın en ufak bir hareketi bile aslında bize iletilen bir sinyaldir. Dostunuzun verimli bir eğitim alabilmesi ve sizi bir aile olarak görebilmesi için onunla etkili bir iletişim kurmanız gereklidir. Vücut dili, sadece insana özgü bir kavram değildir. Üstelik yer yüzünde aynı dili konuşmayan bireyler bile vücut dili sayesinde çeşitli durumları kavrayabilmektedir. Köpeklerde vücutlarının çeşitli alanları ile sahiplerine o an ki durumları ile ilgili bilgi verir. Bu köpek vücut dili olarak isimlendirilir.

Köpek Beden Dili ve İfadeleri

Kuyruk Sallama: Dostunuzun kuyruk sallaması pozitif bir köpek dili ifadesini simgeler. Çünkü köpeklerde kuyruk sallama eylemi bir teşekkür, mutluluk anlamı taşır. Ona sevdiğiniz mamayı verdiğinizde, yeşil ve geniş bir alanda yürüyüşe çıkıp oyun oynadığınızda kuyruğunu sallıyor olduğunu eminiz ki çok kez görmüşsünüzdür.

Kulak Hareketleri: Dostunuzun kulak hareketleri çok farklı anlamları ifade eder. Örneğin dostunuzun kulaklarının arkaya dönük olduğunu görürseniz onun korktuğunu ya da sinirli olduğunu anlamanız gerekir. Eğer korku mevcut ise bunu her zamankinden ürkek hareketleri ile size belli eder. Fakat böyle bir durum mevcut değil ise o an sinirlidir.

Dostunuzun kulakları öne doğru eğik ise bu mutluluk ve sakinlik gösterdiği anlamı taşır. Köpek vücut dili içerisinde eğik kulaklar günlük ve sakin bir yaşamı ifade etmektedir. Kulaklarını dikmiş bir minik dost ile karşı karşıya iseniz onun bir şeylere dikkat ettiğini ve anlamlandırma yapmaya çalıştığını bilmelisiniz.

Dişler: Dostunuz genelde dilini dışarı çıkarır ve nefes alır. Ayıca terlemeye ihtiyaç duymamalarının bir nedeni de bu harekettir. Ancak ağız kısmı gergin ise ve dişlerini dışarı sergiliyorsa dostunuz sinirlidir.

Genellikle köpek sahibi bireyler dışarı çıktıklarında başka bir cins ile karşılaşırken köpeklerini sevmeye ve sakinleştirmeye çalışırlar. Oysa bu yanlış bir davranıştır. Çünkü dostunuz bu saldırı hareketini ve hırlamaları onayladığınızı düşünür. Bu duruma karşı olduğunuzu vücudunuz ile bariz şekilde dostunuza göstermeniz gerekir.

Dostunuzu yeni sahiplendiyseniz ona zaman ayırarak ve bu süreçte hareketlerini gözlemleyerek size neler anlatmak istediği anlayabilir ve onun kendi köpek dili hareketlerini kavrayabilirsiniz.