Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek bakımı ciddi bir ilgi gerektiren konudur. Özellikle yavru köpeklere bakım süreci çok daha fazla dikkat gerektirir. Yavru köpek sahipleri gelişim sürecinde olan dostları ile ilgilenirken çeşitli durumların bilincinde olmalıdır. Yavru köpekler seslerden hemen etkilenen, kolay korkabilen ve hastalanabilen canlılardır. Bu nedenle ev ortamı içerisinde ani ve yüksek sesten kaçınılmalıdır. Özellikle evde küçük çocuk mevcut ise yavru köpeklerin küçük çocukların ani hareketlerinden etkilenmesi olağandır.

Köpek Bakımı

Köpeklerin Yuva Ortamına Alışması

Küçük arkadaşınız evinize ilk defa geldiğinde onun için güvenilir bir ortam yaratmak gerekir. Eğer kendini güvende hissederse korkma gibi durumları çok fazla yaşanmayacaktır. Dostunuzun bulunduğu ortamı sık sık havalandırmalı ve etkili bir yaşam sahası oluşturmalısınız. Dostunuzun yatacağı alanı belirlerken seçici olmamanız gerekir. İlk birkaç gün gözlem yapın ve dostunuzun evin hangi alanında uyuduğunu gözlemledikten sonra yatağını oraya yerleştirin. Bu onun evinize daha çabuk alışıp adapte olmasına yardımcı olacaktır. Henüz gelişim sürecinde olan yavru arkadaşınız sıklıkla uyuyabilir. Bu durum sizi korkutmamalı. Yavru köpekler büyüme sürecinde genellikle uyurlar. Uyuma saati gün içerisinde 12-15 saate kadar çıkabilmektedir.

Dostunuz evi tanırken yavaş bir süreç oluşturur. Evin her alanına dostunuzun girmesine izin vermeyin. Çeşitli alanların yasak olduğunu gösteren ifadeler takının. Diğer alanlarda ise serbest olmasını söyleyin. Yasak alanları söylerken biraz daha normal bir ses tonu takının ve siz ona girmemesini söylerken onu başkasının sevmesine müsaade etmeyin. Bu onun kafasını karıştıracaktır ve o alana girme izni olduğunu düşündürebilir.

Dostunuz büyürken onu muayene etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Patileri gövdesi ve tüylerini elle muayene ederseniz aksi bir durumda farklılık olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Aşılarının zamanını takip ederek de hasta olmasını engelleyebilirsiniz. Eğer bir tüy sorunu görürseniz sorun büyük ihtimalle beslenme düzeninde olacaktır. Bu konuyu veterineriniz ile detaylı olarak konuşabilirsiniz. Dostunuz büyüdükçe kullandığı mamada değişecektir. Bu nedenle beslenme alanında veteriner görüşü önemlidir.

Yıkanma ve temizlik konusuna gelirsek dostlarınızı çok sık yıkamamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Zaten köpekler yaratılışları gereği terlemeyen canlılardır. Bu nedenle dostunuzu tüy kokusu nedeni ile sürekli olarak yıkamamalısınız. Sıcak havalarda yine çok sık olmamak şartı ile yıkayabilirsiniz fakat bu aşamada da tüylerini iyice kurutmaya dikkat edin. Çünkü bu dostunuzun hastalanmasına neden olabilir. Bunun için yıkamak dışında fırçalama yapabilirsiniz.

Köpek oteli ve köpek kreşi hizmetinde sevimli dostlarınızın bakımlarına özen gösterilmektedir. Fizyopet ekibi sevimli dostlarınızı isteğinize özel olarak yıkanmış bir şekilde tüm bakım hizmeti yapılarak teslim eder.